VINKORT

VINE SERVERET GLASVIS2
MOUSSERENDE
PET NAT & CHAMPAGNE3
HVIDVIN
DANMARK4
LOIRE4
CHABLIS & BOURGOGNE4-7
JURA & SYDFRANKRIG8
TYSKLAND9
ITALIEN, SPANIEN & PORTUGAL10
USA & AUSTRALIEN10
ORANGE & ROSÉ11
RØDVIN
LOIRE12
BOURGOGNE12-17
BEAUJOLAIS & JURA17
RHÔNE18
BORDEAUX19
TYSKLAND20
PIEMONTE20-21
TOSCANA & SICILIEN22
SPANIEN & PORTUGAL23
USA & AUSTRALIEN24
SØD VIN25
DET GODE KØB26
VINE MARKERET MED *
KAN FREMSTÅ MINDRE KLASSISKE END NORMALT ANTAGET

VINE SERVERET GLASVIS / WINE BY THE GLASS

Mousserende / Sparkling wine
2019 Els Vinyerons "Pergadeu", Catalonien, Cava95
NV A.D. Coutelas "Origin", Montagne de Reims, Champagne125
Hvidvin / White wine
2020 Petershof "Herrenberg", Riesling Kabinett, Mosel95
2020 Maison des Ardoisières "Silice", Jacquère, Savoie100
2020 Luis Seabra "Xisto Ilimitado", Field Blend, Douro110
2017 François Chidaine "Les Argiles", Chenin Blanc, VdF, Loire140
2017 Alain Gras "Saint Romain", Chardonnay, Bourgogne 1,5L150
Rosé
2020 Heinrich "Naked Rosé", Blaüfrankisch, Neusiedlersee, Østrig85
Rødvin / Red wine
2019 Casanova di Neri "Irrosso", Sangiovese, Toscana90
2019 Arnot-Roberts "El Dorado", Gamay Noir, Californien125
2018 Bertram-Baltes "Ahrweiler", Spätburgunder, Ahr140
2017 Mauro Veglio "Barolo", Nebbiolo, Piemonte160
2019 Piedra Sassi "PS", Syrah, Santa Barbara County, Californien150
Sød vin / Sweet wine
2019 Weingut Geierslay "Alte Reben", Riesling Auslese, Mosel100
10 Years Justinos "Boal", Madeira140
2007 Dow's "Colheita", Port130

MOUSSERENDE

PET NAT
2020 Phaunus, Brut, Lima, Vinho Verde500
2020 Phaunus, Brut, Lima, Vinho Verde, Rose500
DANMARK
2019 By Stokkeby "Stella Mary", BdN, Brut Nature, Kerteminde850
FRANKRIG
CHAMPAGNE
Négoce producers - NM
2008 Louis Roederer "Cristal - Rosé", Brut, Reims3750
NV Krug "Grande Cuvée 169th Èdition", Reims2000
2004 Krug, Brut, Reims2750
2008 Taittinger "Comtes des Champagne", BdB, Brut, Reims2000
2007 Taittinger "Comtes des Champagne" Rosé, Brut, Reims2500
2012 Perrier-Jouët "Belle Epoque", Brut, Epernay1600
NV Pol Roger "Reserve", Brut, Epernay750
2013 Pol Roger "Blanc de Blanc", Brut, Epernay1100
2012 Pol Roger "Sir Winston Churchill", Brut, Epernay2300
1996 Bollinger "R.D", Extra Brut, Aÿ4000
1976 Bollinger "R.D", Extra Brut Aÿ6500
1996 Salon "Le Mesnil", BdB, Brut, Le Mesnil-Sur-Oger7500
Grower producers - RM
NV Chartogne-Taillet "Sainte Anne", Brut, Merfy750
NV Frédéric Savart "Bulle de Rosé", Extra Brut, Écueil950
2007 Léclapart "L'Apôtre", BdB, Extra Brut, Trépail1500
NV Benoît Déhu "Initiation", Brut Nature, Fossoy995
2015 Benoît Déhu "L'Orme", BdN, Brut Nature, Fossoy1500
NV Bourgeois-Diaz, "BD'3C", Brut Nature, Crouttes-sur-Marne750
NV Georges Laval "Cumières", Brut Nature, Cumières1250
2017 Benoit Marguet "Shaman", Brut Nature, Ambonnay900
2016 Benoit Marguet "Shaman Rosé", Brut Nature, Ambonnay950
2014 Benoit Marguet "Shaman", Brut Nature, Ambonnay 1,5L2200
2010 Benoit Marguet "Sapience", Brut Nature, Ambonnay1950
2014 Benoit Marguet "Cramant", BdB, Brut Nature, Cramant1100
NV Laherte Frères, BdB, Brut Nature, Chavot850
NV Laherte Frères, Rosé de Meunier, Extra Brut, Chavot900
2010 Michel Gonet "3 Terroirs", BdB, Extra Brut, Avize750
2007 Agrapart "Experience 07", BdB, Brut Nature, Avize1900
NV Stéphane Regnault "Lydien º29", BdB, Extra Brut, Oger850
NV Stéphane Regnault "Lydien º14", BdB, Extra Brut, Oger 1,5L1800
NV Stéphane Regnault "Mixolydien º29", BdB, Extra Brut, Oger900
NV Stéphane Regnault "Mixolydien º14", BdB, Extra Brut, Oger 1,5L1900
(2014) Vouette ét Sorbee "Blanc d'Argile", Brut Nature, Buxières-Sur-Arce1200
NV Demarne Frison "Lalore", BdB, Brut Nature, Ville-Sur-Arce900
NV Demarne Frison "Portlandia", Brut Nature, Ville-Sur-Arce900
NV Charles Dufour "Orange Sanguine", Rosé, Extra Brut, Landreville *850
NV Ruppert-Leroy "Fosse-Grely", Brut Nature, Essoyes900
NV Drappier "Sans Ajout De Soufre", BdN, Brut Nature, Urville900

HVIDVIN

DANMARK
2019 By Stokkeby "Frank"550
2019 By Stokkeby "Liva"650
FRANKRIG
LOIRE
2014 La Fèrme de la Sansonnière "La Lune", VdF700
2018 La Fèrme de la Sansonnière "Les Fouchardes", VdF850
2018 Chateau Yvonne, Saumur650
2019 Arnaud Lambert "Clos de Midi - Brézé", Saumur500
2017 Domaine du Collier, Saumur800
2017 Domaine du Collier "La Charpentrie", Saumur995
2015 Domaine du Collier "La Charpentrie", Saumur995
2018 Taille aux Loups "Clos du Mosny", Montlouis-sur-Loire600
2020 Sébastien Riffault "Les Quarterons", Sancerre600
2013 Sébastien Riffault "Skeveldra", Sancerre *750
BOURGOGNE
Chablis
2019 Patrick Piuze "Butteaux" 1.Cru900
2019 Patrick Piuze "Blanchot" Grand Cru1100
2018 Patrick Piuze "Blanchot" Grand Cru1100
2019 François de Nicolay650
2017 François de Nicolay "Vau de Vey" 1.Cru800
2018 François de Nicolay "Les Clos" Grand Cru1400
2018 Alice & Olivier De Moor "Mont de Milieu" 1.Cru950
2018 Alice & Olivier De Moor "Vau de Vey" 1.Cru950
2019 Moreau-Naudet750
2018 Moreau-Naudet750
2019 Moreau-Naudet "Vaillons" 1.Cru1100
2018 Moreau-Naudet "Vaillons" 1.Cru1100
2019 Philippe Pacalet "Beauroy" 1.Cru1250
2012 William Fèvre "Montée de Tonnerre" 1.Cru995
2010 William Fèvre "Bougros" Grand Cru1300
2018 Domaine Raveneau "Butteaux" 1.Cru 1,5L4000
Bourgogne Aligoté
2018 Anne Boisson600
2017 Antonie Petitprez "Les Valendons"650
2017 Jean-Claude Ramonet "Bouzeron"700
Bourgogne Blanc
2019 Pierre-Yves Colin-Morey "Hautes-Côtes de Beaune"900
2019 Domaine Jean-Pierre Guyon "Les Glapigny"700
2019 Domaine Poul Pillot750
2019 Domaine Fourrier900
2018 Domaine Ramonet850
2019 Domaine Leflaive950
2018 Domaine Leflaive900
Côtes-de-Nuits
2019 Domaine Jean-Pierre Guyon "La Bidaude", Morey-Saint-Denis1250
2017 Domaine Jean-Pierre Guyon "Les Argillats", Nuits-Saint-Georges, Pinot Blanc1200
Savigny-les-Beaune
2016 Domaine Jean-Pierre Guyon "Les Planchots"850
Corton-Charlemagne
2016 Philippe Pacalet, Grand Cru2400
2015 Philippe Pacalet, Grand Cru2200
2014 Philippe Pacalet, Grand Cru2100
2013 Philippe Pacalet, Grand Cru2100
2015 Laurent Ponsot, Grand Cru2750
Beaune
2018 Jean-Marc Boillot "Montrevenots" 1.Cru900
Meursault
2017 Laurent Ponsot1200
2018 Domaine Montille "Les Poruzots" 1.Cru1300
2017 Domaine Montille "Les Poruzots" 1.Cru1300
2017 Domaine Montille "Les Perrières" 1.Cru1500
2013 Domaine Montille "Les Perrières" 1.Cru 1.5L3000
2019 Antoine Jobard995
2019 Antoine Jobard "En la Barre"1100
2019 Antoine Jobard "Blagny" 1.Cru1300
2019 Antoine Jobard "Charmes" 1.Cru1500
2019 Philippe Pacalet1400
2019 Philippe Pacalet "Les Perrières" 1.Cru2000
2019 Philippe Pacalet "Genevrières" 1.Cru2000
2019 Domaine Bernard-Bonin1400
2019 Domaine Bernard-Bonin "Les Genevrières" 1.Cru2200
2013 Darviot Perrin "Les Genevrières" 1.Cru1800
2012 Domaine Roulot "Clos des Boucheres" 1.Cru3250
2017 Domaine Lafon1600
2017 Domaine Lafon "Goutte d'Or" 1.Cru 2300
2015 Domaine Lafon "Goutte d'Or" 1.Cru 2500
2017 Domaine Lafon "Les Perrières" 1.Cru 2500
2018 Domaine Lafon "Charmes" 1.Cru2800
2017 Domaine Lafon "Charmes" 1.Cru2800
2011 Domaine Lafon "Charmes" 1.Cru3200
Puligny-Montrachet
2013 Jacques Carillon950
2016 Château de Puligny995
2015 Château de Puligny995
2015 Château de Puligny "La Garenne" 1.Cru1200
2014 Château de Puligny "La Garenne" 1.Cru1200
2017 Domaine Montille "La Garenne" 1.Cru1250
2016 Maison Montille "Les Champ Gains" 1.Cru1250
2019 Frédéric Cossard1200
2018 Frédéric Cossard "Voitte"1200
2019 Philippe Pacalet1400
2017 Philippe Pacalet1250
2013 Philippe Pacalet1200
2019 Domaine Ramonet1100
2019 Domaine Ramonet "Enseignières"1500
2019 Domaine Ramonet "Champs Canet" 1.Cru2250
2018 Domaine Ramonet "Champs Canet" 1.Cru2000
2019 Domaine Leflaive1600
2019 Domaine Leflaive "Les Pucelles" 1.Cru3200
2018 Domaine Leflaive "Les Folatieres" 1.Cru2500
Les Montrachets
2019 Domaine Fontaine-Gagnard "Bâtard-Montrachet", Grand Cru3500
2019 Domaine Fontaine-Gagnard "Criots-Bâtard-Montrachet", Grand Cru3500
2019 Domaine Fontaine-Gagnard "Le Montrachet", Grand Cru6500
2014 Etienne Sauzet "Bienvenues Bâtard-Montrachet", Grand Cru5000
2015 Etienne Sauzet "Chevalier-Montrachet", Grand Cru5000
2015 Etienne Sauzet "Montrachet", Grand Cru6500
2015 Domaine Lafon "Montrachet", Grand Cru15000
2019 Domaine Ramonet "Bâtard-Montrachet", Grand Cru7500
2018 Domaine Ramonet "Bâtard-Montrachet", Grand Cru7000
2017 Domaine Ramonet "Bâtard-Montrachet", Grand Cru5500
2016 Domaine Ramonet "Bâtard-Montrachet", Grand Cru5500
2018 Domaine Leflaive "Bienvenues Bâtard-Montrachet", Grand Cru5000
2017 Domaine Leflaive "Bienvenues Bâtard-Montrachet", Grand Cru4750
2018 Domaine Leflaive "Bâtard-Montrachet", Grand Cru5500
2017 Domaine Leflaive "Bâtard-Montrachet", Grand Cru5000
2019 Domaine Leflaive "Chevalier-Montrachet", Grand Cru8500
2017 Domaine Leflaive "Chevalier-Montrachet", Grand Cru6000
2002 Domaine Leflaive "Chevalier-Montrachet", Grand Cru7500
Chassagne-Montrachet
2019 Mark Haisma1300
2014 Philippe Pacalet1200
2018 Domaine Montille995
2017 Domaine Montille995
2019 Domaine Ramonet1200
2018 Domaine Ramonet1200
2019 Domaine Ramonet "Clos du Cailleret" 1.Cru1800
2018 Domaine Ramonet "Clos du Cailleret" 1.Cru1700
2019 Domaine Ramonet "Les Ruchottes" 1.Cru2250
2018 Domaine Ramonet "Les Ruchottes" 1.Cru2000
2019 Domaine Ramonet "Les Vergers" 1.Cru1700
2018 Domaine Ramonet "Les Vergers" 1.Cru1600
2019 Domaine Ramonet "Les Morgeot" 1.Cru1600
Saint-Romain
2018 Alain Gras750
2016 Alain Gras700
2019 Mark Haisma850
2019 Domaine Chassorney "Combe Bazin" - Qvevris *950
Auxey-Duresses
2018 Pierre Boisson "Les Cloux"995
2019 Chanterêves "Les Hautés"850
Saint-Aubin
2016 Domaine Sylvain Langoureau650
2018 Sylvain Morey "Les Charmois" 1.Cru900
2019 Paul Pillot "Les Charmois" 1.Cru995
2019 Pierre-Yves Colin-Morey "Le Banc"995
2019 Pierre-Yves Colin-Morey "Hommage a Margurerite" 1.Cru1200
Rully
2018 Jean Chartron "Montmorin"650
Pouilly-Fuissé
2018 Jules Desjourneys "Vignes de la Côte"850
2017 Jules Desjourneys800
2019 Pascal Rollet600
2019 Pascal Rollet "Clos de la Chapelle"850
Saint-Véran
2018 Pascal Rollet "Les Perriers"500
JURA
2019 Frédéric Cossard "Feel Good" - Qvevris, VdF *750
Arbois
2017 Lucien Aviet "Cuvée Les Docteurs", Melon À Queue Rouge (Chardonnay)650
2015 Joseph Dorbon "Cuvèe des Moyne"750
2014 Joseph Dorbon "Cuvèe des Moyne"750
2019 Bénédicte & Stéphane Tissot "Patchwork", Chardonnay600
2017 Bénédicte & Stéphane Tissot, Savagnin (Oxi)750
2017 Bénédicte & Stéphane Tissot "En Amphôre", Savagnin *850
Vin Jaune
2010 Lucien Aviet "Bacchus", 62,5CL900
2009 Joseph Dorbon, 62,5CL900
2006 Bénédicte & Stéphane Tissot, 62,5CL1200
2005 Philip Bornard, 62,5CL1300
SYDFRANKRIG
2016 Domaine Gramenon "La Vie on y Est", Côtes-du-Rhône *450
2016 Château Grillet, Côtes-du-Rhône900
2019 Domaine Jamet, "Vernillon" Condrieu950
2018 Domaine Jamet, "Vernillon" Condrieu950
2017 Mas Jullien "Pays d'Hérault", Terrasas de Larzac600
2014 Domaine de la Dourbie "Mala Coste" Languedoc450
2008 Domaine de la Dourbie "La Grande Cuvée" Languedoc600
TYSKLAND
Mosel
2020 Loersch "Altärchen" Riesling Kabinett trocken400
2016 Willi Shaefer "Wehlener Sonnnenuhr" Spätlese600
2018 Willi Shaefer "Graacher Domprobst" Spätlese600
2015 Willi Shaefer "Graacher Domprobst" Spätlese600
Saar
2020 Hofgut Falkenstein "Krettnacher Auf dem Hôlzchen" Kabinett trocken, (A.P.21)600
2020 Hofgut Falkenstein "Krerrnacher Euchariusberg" Kabinett, (A.P.12)600
2020 Hofgut Falkenstein "Krettnacher Euchariusberg" Spätlese, (A.P.13)700
2020 Hofgut Falkenstein "Niedermenninger Herrenberg" Spätlese feinherb, (A.P.3)600
Nahe
2018 Schäfer-Fröhlich "Vulkangestein"550
2014 Schäfer-Fröhlich "Felseneck" GG1100
Rheingau
2018 Georg Breuer "Rauenthal"425
2018 Georg Breuer "Nonnenberg"950
2019 Eva Fricke "Lorch"600
2019 Eva Fricke "Mélange"700
Baden
2018 Wasenhaus, Riesling700
2019 Wasenhaus "Möhlin", Weissburgunder995
ITALIEN
2019 Venica & Venica "Primarúl", Friulano, Friuli450
2019 Venica & Venica "Ronco delle Cime", Friulano, Friuli550
2019 Venica & Venica "L'Adelchi", Ribolla Gialla, Friuli500
2019 Venica & Venica "Ronco delle Mele", Sauvignon, Friuli650
2020 Piangrillo "Flâneur", Grillo, Silicia500
SPANIEN
2019 Anima Mundi, Xarel-lo, Alt Penedes400
2019 Ca' di Mat "Los Perros", Sierre de Gredos550
2020 Bimbache "John Stones", El Hierro750
2020 Bimbache "Grand Cruz del Calvario", El Hierro800
PORTUGAL
2020 Luis Seabra "Xisto Ilimitado", Douro500
2019 Luis Seabra "Xisto Cru", Douro750
2018 Luis Seabra "Xisto Cru", Douro750
2020 Luis Seabra "Granito Cru", Dão650
USA
2016 Minimus, Chardonnay, Willamette Valley850
2017 Arnot-Roberts "Vare Vineyards", Ribolla Gialla, Napa Valley800
2018 Arnot-Roberts "Watson Ranch", Chardonnay, Napa Valley800
2017 Neely "Holly's Cuvee", Chardonnay, Santa Cruz Mountains750
2018 Talley "Rosemary's", Chardonnay, Arroyo Grande Valley800
2018 Whitcraft "Pence Ranch", Chardonnay, Sta. Rita Hills950
2017 Whitcraft "Presqu'ile Vineyards", Chardonnay, Santa Maria Valley950
AUSTRALIEN
2015 Yarra Yering, Chardonnay, Yarra Valley800
ORANGE
2012 Sébastien Riffault "Akmèniné", Sancerre *600
2018 Heinrich "Roter Traminer Freyheit", Neusiedlersee *650
2018 Čotar, Vitovska, Slovenien500
2018 Radikon "Sivi", Friuli Venica *550
2018 Radikon "Slatnik", Friuli Venica *550
2013 Radikon "Ribolla", Friuli Venica 0,5L *500
2020 Phaunus "Loureiro - Amphora", Lima, Vinho Verde *550
ROSÉ
2017 Solveigs "ROSA von P", Pinot Noir, Rheingau550
2020 Heinrich "Naked Rosé", Blaufränkisch, Neusiedlersee400
2020 l'Anglore "Prima", Tavel *550
2020 l'Anglore, Tavel *650
2020 Nervi Conterno, "Il Rosato", Nebbiolo, Piemonte500
2018 Broc Cellars, Trousseau Gris, Californien *600

RØDVIN

FRANKRIG
LOIRE
2018 Domaine de la Butte "Haut de la Butte", Bourgueil500
2015 Château de Coulaine "Francs de Pieds", Chinon550
2017 Domaine Guiberteau "Les Chapaudaises", Saumur700
2017 Domaine du Collier "La Ripaille", Saumur900
2017 Domaine du Collier "La Charpentrie", Saumur995
2015 Domaine du Collier "La Charpentrie", Saumur995
2015 Clos Rougeard, Saumur-Champigny2000
2015 Clos Rougeard "Les Poyeux", Saumur-Champigny2500
2015 Clos Rougeard "Le Bourg", Saumur-Champigny3200
BOURGOGNE
Hautes-Côtes-de-Nuits
2011 Yann Durieux "Les Grands Ponts" 1,5L2800
2017 Antonie Petitprez, "Champ Perdrix"650
2019 Emmanuel Rouget650
Coteaux Bourguignons
2015 Prieure Roch "Gamay"800
Bourgogne Rouge
2019 Frédéric Cossard "Bedeau"700
2018 Frédéric Cossard "Bedeau - Qvevris" *750
2015 Bruno Clavelier "Les Champs d'Argent"625
2016 Jean Grivot700
2017 Laurent Ponsot "Cuvée des Peupliers"750
2019 Paul Pillot800
2019 Domaine Fourrier850
Marsannay
2019 Moron-Garcia "Clos du Roy"995
Gevrey-Chambertin
2015 Frederic Esmonin "Clos Prieur"700
2019 Mark Haisma995
2015 Hubert Lignier "La Perriere" 1.Cru1400
2019 Domaine Fourrier1300
2019 Domaine Fourrier "Cherbaudes" 1.Cru2000
2019 Domaine Fourrier "Combe aux Moines" 1.Cru2200
2018 Domaine Fourrier "Clos St. Jacques" 1.Cru4000
2019 Philippe Pacalet 1.5L2200
2018 Philippe Pacalet 1.5L2200
2016 Philippe Pacalet995
2015 Philippe Pacalet995
2019 Phillippe Pacalet "Ruchottes-Chambertin" Grand Cru4500
2014 Phillippe Pacalet "Charmes-Chambertin" Grand Cru2500
2019 Frédéric Cossard "Les Genevrières - Qvevris" *1300
2018 Frédéric Cossard "Les Genevrières - Qvevris" *1200
2017 Domaine Dujac "Aux Combottes" 1.Cru1900
2016 Domaine Dujac "Aux Combottes" 1.Cru1900
2014 Domaine Dujac "Aux Combottes" 1.Cru1900
2015 Bruno Clair "Clos de Beze" Grand Cru3000
2016 Benjamin Leroux "Mazoyeres-Chambertin" Grand Cru2250
2015 Domaine Ponsot "Chapelle-Chambertin" Grand Cru4500
2014 Domaine Ponsot "Griotte-Chambertin" Grand Cru4200
Morey-Saint-Denis
2016 Domaine Coquard950
2015 Domaine Coquard950
2019 Domaine Fourrier "Clos Salon"1200
2014 Domaine Pierre Amiot "Les Ruchots" 1.Cru900
2012 Domaine Pierre Amiot "Clos de la Roche" Grand Cru1400
2018 Georges Roumier "Clos de la Bussière" 1.Cru1800
2016 Georges Roumier "Clos de la Bussière" 1.Cru1700
2014 Frédéric Cossard "Les Monts Luisants" 1.Cru1500
2016 Hubert Lignier "Clos Baulet" 1.Cru1250
2015 Hubert Lignier "Clos Baulet" 1.Cru1200
2015 Hubert Lignier "La Riotte" 1.Cru1300
2018 Domaine Dujac1100
2017 Domaine Dujac1000
2015 Domaine Dujac1200
2017 Domaine Dujac 1.Cru1600
2016 Domaine Dujac 1.Cru1600
2018 Domaine Dujac "Clos de la Roche" Grand Cru3200
2018 Domaine Dujac "Clos Saint-Denis", Grand Cru3200
2016 Benjamin Leroux "Clos Saint-Denis" Grand Cru2750
2017 Domaine Clos de Tart "Clos de Tart" Grand Cru7000
Chambolle-Musigny
2016 Philippe Pacalet1250
2015 Philippe Pacalet1150
2016 Philippe Pacalet 1.Cru1500
2015 Philippe Pacalet "Les Sentiers" 1.Cru1500
2014 Philippe Pacalet "Les Sentiers" 1.Cru1500
2018 Domaine Dujac1100
2015 Domaine Dujac1250
2019 Anne Gros "La Combe d'Orveau"1200
2018 Sylvian Cathiard "Le Clos de L'Orme"1500
2009 Jacques-Frédéric Mugnier1800
2017 Francois Bertheau "Les Amoureuses" 1.Cru4250
2016 Francois Bertheau "Les Amoureuses" 1.Cru3500
2017 Domaine Robert Groffier "Haut Doix" 1.Cru2000
2015 Domaine Robert Groffier "Les Sentiers" 1.Cru2000
2019 Domaine Robert Groffier "Les Amoureuses" 1.Cru4750
2017 Domaine Robert Groffier "Les Amoureuses" 1.Cru4250
2014 Domaine Robert Groffier "Bonnes Mares" Grand Cru4000
2018 Georges Roumier "Cras" 1.Cru2200
2017 Georges Roumier "Bonnes Mares" Grand Cru6000
2012 Comte George de Vogüé2200
2009 Comte George de Vogüé2200
2017 Comte George de Vogüé "Musigny" Grand Cru6000
2006 Comte George de Vogüé "Musigny" Grand Cru 1,5L20000
Vougeot
2019 Anne Gros "Clos Vougeot - Le Grand Maupertui" Grand Cru2300
2016 Jean Grivot "Clos Vougeot" Grand Cru2400
2016 Laurent Ponsot "Clos Vougeot" Grand Cru4000
2012 Domaine Ponsot "Clos Vougeot" Grand Cru4500
2011 Domaine Ponsot "Clos Vougeot" Grand Cru4000
2014 Philippe Pacalet "Clos Vougeot" Grand Cru2800
2012 Domaine D'Eugénie "Clos Vougeot" Grand Cru3000
2018 Domaine du Comte Liger-Belair "Clos Vougeot" Grand Cru8000
Flagey-Échézeaux
2018 Domaine Dujac "Echezeaux" Grand Cru2700
2017 Domaine Arlaud "Echezeaux" Grand Cru2600
2017 Jean Grivot "Échezeaux" Grand Cru2800
2019 Anne Gros "Echezeaux - Les Loachausses" Grand Cru2500
2016 Anne Gros "Echezeaux - Les Loachausses" Grand Cru2500
2018 Emmanuel Rouget "Echezeaux" Grand Cru3200
2018 Domaine du Comte Liger-Belair "Echezeaux" Grand Cru8500
2018 Georges Noellat "Grands Echezeaux" Grand Cru6000
2017 Georges Noellat "Grands Echezeaux" Grand Cru6000
Vosne-Romanée
2018 Maison Ambroise "Aus Damaudes"950
2017 Jean Grivot1000
2017 Arnaux-Lachaux1200
2016 Arnaux-Lachaux1100
2017 Arnaux-Lachaux "Hautes Mazieres"1300
2015 Hudelot-Noellat "Les Suchots" 1.Cru1900
2017 Hudelot-Noellat "Malconsorts" 1.Cru 1,5L6500
2016 Hudelot-Noellat "Romanée-St-Vivant" Grand Cru6500
2017 Francois Lamarche "Le Suchots" 1.Cru1500
2017 Francois Lamarche "Malconsorts" 1.Cru2000
2015 Domaine Bruno Clavelier "Aux Brulée" 1200
2014 Domaine Bruno Clavelier "Aux Brulée" 1200
2013 Domaine Bruno Clavelier "Aux Brulée" 1200
2015 Domaine Bruno Clavelier "La Combe Brulée" 1200
2014 Domaine Bruno Clavelier "La Combe Brulée" 1000
2015 Domaine Bruno Clavelier "Les Hautes Maizieres"1200
2014 Domaine Bruno Clavelier "Les Hautes Maizieres"1150
2014 Domaine Bruno Clavelier "Les Hauts de Beaux Monts" 1200
2015 Domaine Bruno Clavelier "Les Beaux Monts" 1.Cru1700
2014 Domaine Bruno Clavelier "Les Beaux Monts" 1.Cru1500
2017 Georges Noellat1500
2016 Georges Noellat1500
2017 Georges Noellat "Les Chaumes" 1.Cru1900
2016 Georges Noellat "Les Chaumes" 1.Cru2100
2017 Georges Noellat "Les Beaux Monts" 1.Cru2500
2018 Georges Noellat "Les Petit Monts" 1.Cru3500
2018 Georges Noellat "Les Petit Monts" 1.Cru 1.5L7000
2017 Georges Noellat "Les Petit Monts" 1.Cru3500
2016 Georges Noellat "Les Petit Monts" 1.Cru3500
2016 Meo-Camuzet1250
2018 Emmanuel Rouget1700
2018 Emmanuel Rouget "Cros Parantoux" 1.Cru7500
2018 Sylvian Cathiard1750
2018 Domaine du Comte Liger-Belair "Aux Regniot" 1.Cru6000
2011 Domaine Leroy "Les Beaux Monts" 1.Cru20000
2019 Anne Gros "Richebourg" Grand Cru5000
2017 Domaine de la Romanée Conti "Richebourg" Grand Cru19000
2018 Domaine de la Romanée Conti "La Tâche" Grand Cru25000
2017 Domaine de la Romanée Conti "La Tâche" Grand Cru23000
2014 Domaine de la Romanée Conti "La Tâche" Grand Cru23000
2018 Domaine de la Romanée Conti "Romanée-Saint-Vivant - Marey-Monge" Grand Cru19000
2017 Domaine de la Romanée Conti "Romanée-Saint-Vivant - Marey-Monge" Grand Cru19000
2016 Domaine de la Romanée Conti "Romanée-Saint-Vivant - Marey-Monge" Grand Cru19000
2013 Domaine de la Romanée Conti "Romanée-Saint-Vivant - Marey-Monge" Grand Cru19000
Nuits-Saint-Georges
2014 Henri Gouges "Clos des Porrets St-Georges" 1.Cru995
2015 Jean Grivot "Aux Lavières"1200
2016 Jean Grivot "Roncière" 1.Cru1800
2009 Jacques-Frédéric Mugnier "Clos de Marechale"1600
2018 Emmanuel Rouget1550
2016 Emmanuel Rouget1500
2019 Moron-Garcia "Les Charmois"1300
2019 Moron-Garcia "Les Herbues"1300
2019 Frédéric Cossard "Les Damodes"1400
2019 Phillippe Pacalet "Aux Argillas" 1.Cru 1,5L3000
2018 Phillippe Pacalet "Aux Argillas" 1.Cru 1,5L3000
2017 Phillippe Pacalet "Aux Argillas" 1.Cru 1,5L3000
2018 Georges Noellat1000
2016 Georges Noellat1000
2015 Georges Noellat1100
2015 Georges Noellat "Aux Cras" 1.Cru1800
2016 Georges Noellat "Aux Boudots" 1.Cru1950
2017 Sylvian Cathiard "Aux Murgers" 1.Cru2000
2017 Hubert Lignier "Didiers" 1.Cru1800
2016 Hubert Lignier "Didiers" 1.Cru1800
2015 Hubert Lignier "Didiers" 1.Cru1800
2011 Domaine de Montille "Aux Thorey" 1.Cru1100
2011 Méo-Camuzet Frere et Soeurs "Les Perrieres" 1.Cru1350
2012 Méo-Camuzet Frere et Soeurs "Aux Argillas" 1.Cru1500
2017 Prieure Roch 1.Cru2250
2015 Prieure Roch "Clos De Corvées" 1.Cru4000
Corton
2015 Bruno Clavelier "Le Rognet" Grand Cru1750
2007 Maison Ambroise "Le Rognet" Grand Cru995
2008 Domaine de Montille "Clos de Roi" Grand Cru1400
Aloxe-Corton
1996 Camille Giroud "Les Vercots" 1.Cru995
Chorey-les-Beaune
2018 Emmanuel Rouget900
Beaune
2017 Georges Noellat "Clos de la Mignotte" 1.Cru1100
2019 Moron-Garcia "Les Tuvilains" 1.Cru1250
Pommard
2017 Pierre Girardin "Les Epenots" 1.Cru1400
2015 Domaine de Montille "Les Rugiens-bas - Hubert" 1.Cru 1.5L3200
Volnay
1996 Camille Giroud995
2017 Pierre Girardin "Clos des Chênes"1200
2017 Arnaud Ente "Santenots" 1.Cru1400
2018 Domaine Lafon, "Champans" 1.Cru1500
2017 Domaine Lafon, "Champans" 1.Cru1500
2015 Domaine Lafon, "Champans" 1.Cru1500
2018 Domaine Lafon, "Santenots du Milieu" 1.Cru1500
2017 Domaine Lafon, "Santenots du Milieu" 1.Cru1500
2016 Domaine Lafon, "Santenots du Milieu" 1.Cru1500
2015 Domaine Lafon, "Santenots du Milieu" 1.Cru1500
2014 Domaine de Montille "Les Taillepieds" 1.Cru1500
Monthelie
2018 Domaine Lafon "Les-Duresses" 1.Cru950
2017 Domaine Lafon "Les-Duresses" 1.Cru950
Chassagne-Montrachet
2019 Domaine Ramonet900
2018 Domaine Ramonet850
2017 Domaine Ramonet "Morgeot" 1.Cru1100
2018 Domaine Ramonet "Morgeot" 1.Cru995
Santenay
2019 Pierre-Yves Colin-Morey "Cep Centenaires"950
Mercurey
2018 Frédéric Cossard800
BEAUJOLAIS
2017 Jules Desjourneys, Chenas750
2019 Julie Balagny "En Remont", Fleurie600
2015 Julie Balagny, Fleurie 1,5L1200
20119 Christophe Pacalet, Côte de Brouilly450
JURA
2019 Nicolas Jacob "Les Chazaux", Poulsard, Côtes du Jura700
2017 Joseph Dorbon "Les Bernardines", Pinot Noir/Poulsard, Arbois800
2018 Joseph Dorbon, Trousseau, Arbois800
2017 Tournelle "Trousseau de Corvées", Trousseau, Arbois650
2015 Tournelle "Cul du Brey", Trousseau/Syrah, Arbois550
RHÔNE
Côtes du Rhône & Vin de France
2017 Frank Balthazar VdF375
2019 Domaine Jamet550
2019 Domaine Jamet "Syrah"450
2017 Alain Voge "Les Peyrouses"500
2019 August Clape "Le Vin des Amis" VdF600
2018 August Clape "Le Vin des Amis" VdF600
2019 August Clape750
2018 August Clape750
2015 Domaine Mazel "Cuvée Raoul" VdF 1,5L995
Côte-Rotie
2017 Jean-Luc Jamet "Terrasses"1100
2001 Guigal "La Mouline"3750
2018 Domaine Jamet1600
2016 Domaine Jamet1400
2015 Domaine Jamet1400
2014 Domaine Jamet1250
2013 Domaine Jamet1250
1999 Domaine Jamet2500
2011 Domaine Rene Rostaing "Landonne"1300
Saint-Joseph
2017 Alain Graillot600
2019 Hervé Souhaut "Sainte Epine"850
(Crozes-)Hermitage
2017 Alain Graillot, Crozes-Hermitage 1,5L1100
2010 Chapoutier "Les Varonnieres", Crozes-Hermitage1000
2017 Marc Sorrel, Hermitage1500
Cornas
2018 Auguste Clape "Renaissance"1100
2015 Auguste Clape "Renaissance"1000
2011 Auguste Clape "Renaissance"1000
2018 Auguste Clape 1400
2017 Auguste Clape 1400
2015 Auguste Clape 1300
2014 Auguste Clape 1300
1987 Auguste Clape3000
2015 Thierry Allemand "Chaillot"1700
Châteauneuf-du-Pâpe
2013 Château Maucoil 1,5L1500
2016 Michel Lucien "Optimus"800
2018 Domaine du Pegau800
2016 Domaine de Villeneuve995
2012 Domaine de Villeneuve995
2012 Château de Beaucastel1500
2008 Pignan de Rayas1800
2009 Château Rayas3500
2007 Château Rayas3500
2003 Château Rayas3500
Tavel
2020 l'Anglore "Chemin de la Brune" VdF *450
2020 l'Anglore "Véjade" VdF *550
BORDEAUX
Saint-Estèphe
2011 Chateau Calon Ségur 3.Cru1400
2000 Chateau Calon Ségur 3.Cru1600
2010 Château Montrose, 2.Cru3000
Pauillac
2015 Reserve de la Comtesse850
2012 Château Pichon Longueville Comtesse de Lalande, 2.Cru2000
2009 Château Baron Pichon Longueville, 2.Cru2800
2011 Château Mouton Rothschild, 1.Cru5500
2004 Château Mouton Rothschild, 1.Cru5500
1981 Château Mouton Rothschild, 1.Cru5500
2008 Château Pontet Canet 5.Cru1500
2004 Château Pontet Canet 5.Cru1600
Saint-Julien
2015 Pavillon Leoville Poyferré750
2017 Château Leoville Poyferré, 2.Cru1500
2015 Château Leoville Poyferré, 2.Cru1500
Margaux
2016 Reserve d'Angludet750
2014 Segla1200
2014 Alter Ego Palmer1200
2013 Château Palmer, 3.Cru3500
2006 Château Palmer, 3.Cru2600
1985 Château Palmer, 3.Cru5000
1995 Château Margaux, 1.Cru7000
Pessac-Léognan
2012 Domaine de Chevalier1200
2008 Domaine de Chevalier1100
Pomerol
2015 Château Lafleur-Gazin800
2012 Vieux Château Certan2200
1996 Vieux Château Certan2200
2014 Petrus25000
2012 Petrus25000
2007 Petrus25000
Saint-Émilion
2015 Dame Gaffelière700
Côtes de Francs
2017 Château le Puy "Emilien"800
TYSKLAND
Ahr
2018 Bertram-Baltes "Ahrweiler"650
Baden
2019 Wasenhaus "Bellen"1000
2019 Wasenhaus "Kanzel"1100
2019 Wasenhaus "Möhlin"1200
ITALIEN
PIEMONTE
Dolcetto d'Alba
2018 Burlotto450
2018 Bartolo Mascarello600
2018 Giuseppe Rinaldi500
2015 Giuseppe Mascarello450
Barbera d'Alba
2018 Burlotto "Aves" 450
2017 Burlotto "Aves" 450
2017 Giacomo Fennochio "Superiore"450
Nebbiolo d'Alba
2019 Bruno Giacosa750
Langhe Nebbiolo
2018 Cascina Fontana550
2018 Roberto Voerzio600
2017 Guiseppe Mascarello850
Gattinara
2017 Nervi Conterno900
2015 Nervi Conterno 1,5L1800
2014 Nervi Conterno "Valferana"1400
2013 Nervi Conterno "Molsino"1400
Barbaresco
2015 Luigi Giordani "Montestefano", Barberesco700
2013 Roagna "Pajé", Barberesco1200
2014 Guiseppe Nada, Neive650
2012 Punset "Campo Quadro", Nieve850
2015 Fabio Gea, Neive1200
2013 Fabio Gea "Riserva", Neive1300
BAROLO
Verduno
2015 Burlotto800
La Morra
2012 Elio Altare995
2014 Corino750
2013 Oddero850
2016 Brandini "Del Comune di La Morra"900
2016 Guilia Negri "La Tartufaia"900
2016 Guilia Negri "Serradenari"1000
2016 Guilia Negri "Marassio"1200
2015 Guilia Negri "Marassio"1200
2013 Roberto Voerzio "Cereqio"2200
2012 Roberto Voerzio "Cereqio"2200
Barolo di Barolo
2016 Giovanni Canonica "Paigallo"850
2014 Batolo Mascarello1400
2012 Batolo Mascarello1500
2012 Guiseppe Rinaldi "Brunate"2200
2009 Luciano Sandrone "Le Vigne"1500
2008 Luciano Sandrone "Le Vigne"1400
2004 Paolo Scavino "Carobric"1400
2004 Camerano1200
Castiglione Falletto
2016 Cascina Fontana "Del Comune di Castiglione Falletto"1250
2013 Roagna "Pira"1200
2014 Guiseppe Mascarello "Villero"1400
2016 Guiseppe Mascarello "Monprivato"2000
2015 Guiseppe Mascarello "Monprivato"2000
2006 Paolo Scavino "Bric del Fiasc"1400
2001 Paolo Scavino "Bric del Fiasc"1400
2001 Ceretto "Bricco Rocche"1750
Monforte d'Alba
2006 Cascina Fontana850
2014 Guiseppe Mascarello "Perno"1400
2012 Guiseppe Mascarello "Perno"1200
2015 Giacomo Fenocchio700
2015 Giacomo Fenocchio "Castellero"900
2010 Conterno Fantino "Vigna del Gris"900
2013 Aldo Conterno "Bussia"1100
1996 Aldo Conterno "Cicala"1600
2005 Aldo Conterno "Romirasco"2400
2006 Aldo Conterno "Granbussia" Riserva4500
Serralunga d'Alba
2014 Massolino700
2014 Dott. G. Cappellano "Piè Rupestris"1750
2009 Bruno Giacosa "Le Rocche del Falletto"2000
2015 Giacomo Conterno "Cerretta"2250
2015 Giacomo Conterno "Francia"2250
TOSCANA
Chianti
2015 Il Molino de Grace, Chianti Classico550
2018 Le Boncie "5", IGT500
2017 Le Boncie "Le Trame", IGT 1,5L1500
2016 Le Boncie "Le Trame", IGT 750
Montalcino
2016 Uccelliera, Rosso di Montalcino500
2017 Cerbaiona, Rosso de Montalcino800
2014 Case Basse "Soldera", 100% Sangiovese5000
2011 Case Basse "Soldera", 100% Sangiovese5000
2009 Case Basse "Soldera", 100% Sangiovese5000
Internationale Druesorter
2019 Ornellaia "Le Serre Nuove", Bolgheri750
2015 Avignonesi "Grifi", Cabernet Sauvignon/Sangiovese650
2015 Avignonesi "Desiderio", Merlot700
SICILIEN
Terre Siciliane & IGT
2020 Il Mortellito "Cala Nìuru" *450
2011 Gulfi "NeroBaronj"650
2016 Gulfi "NeroMaccarj"650
Etna
2018 Graci "Etna Rosso"500
2018 Graci "Arcurìa"600
2017 Tenuta di Aglaea "Thalia"550
2017 Frank Cornelissen "Munjebel" *700
2016 Frank Cornelissen "Munjebel PA" *700
SPANIEN
RIBERA SACRA
2019 Envínate "Lousas", Mencia550
2017 Fedellos Do Couto, "Lomba dos Ares", Mencia450
2019 Fedellos Do Couto, "Bastada"650
2018 Fedellos Do Couto, "Bastada"650
RIOJA
2017 Oxer "Suzanne", Garnacha650
1987 Conde Valdemar, Gran Reserva1250
1986 Conde Valdemar, Gran Reserva1250
1982 Conde Valdemar, Gran Reserva1250
1994 Campillo1100
1995 López de Heredia "Viña Tondonia", Gran Reserva1400
1970 Conde de los Andes2250
2004 Contino "Vino Olivo"1400
2000 Contino "Vino Olivo"1400
1999 Contino "Vino Olivo"1400
1968 Bodegas Faustino, "V", Reserva995
RIBERA DEL DUERO
2016 Dominio de Pingus "Flor de Pingus"1500
2014 Dominio de Pingus "Flor de Pingus"1500
2010 Dominio de Pingus "Flor de Pingus"1600
2017 Bodegas Vega Sicilia "Alion"995
2016 Bodegas Vega Sicilia "Valbuena"1500
2010 Bodegas Vega Sicilia "Unico"3000
NV Bodegas Vega Sicilia "Reserva Especial" 08-09-10 Release 20204000
TENERIFE
2018 Envínate "Migan"600
2018 Envínate "Taganan Margalagua"600
PORTUGAL
2019 Luis Seabra "Xisto Ilimitado", Duoro550
2019 Luis Seabra "Mono A", Dão750
USA
OREGON
2014 Cayuse, Syrah, Walla Walla Valley1400
CALIFORNIEN
2018 Littorai "Les Larmes", Pinot Noir, Andersson Valley900
2018 Whistler, Pinot Noir, Sonoma Coast650
2015 Hirsch "Raschen", Pinot Noir, Sonoma Coast1400
2014 Hirsch "San Andreas Fault", Pinot Noir, Sonoma Coast 1,5L2400
2015 Hirsch "West Ridge", Pinot Noir, Sonoma Coast1400
2014 Hirsch "Reserve", Pinot Noir, Sonoma Coast 1,5L2400
2012 Acumen, Cabernet Sauvignon Napa Valley800
2009 Mayacamas Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley1800
1999 Mayacamas Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley2100
1986 Mayacamas Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley3000
1982 Mayacamas Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley3000
2014 Dunn Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley1900
2013 Dunn Vineyards, Cabernet Sauvignon, Napa Valley1900
2010 Opus One, Cabernet Sauvignon, Napa Valley4500
2002 Opus One, Cabernet Sauvignon, Napa Valley5000
2013 Colgin "Cariad", Cabernet Sauvignon, Napa Valley5000
2014 Harlan "The Maiden", Cabernet Sauvignon, Napa Valley4500
2014 BOND "Melbury", Cabernet Sauvignon, Napa Valley5500
2014 Anreu "Madrona Ranch", Cabernet Sauvignon, Napa Valley5500
2011 Corison, Cabernet Sauvignon, Napa Valley1500
2011 Scarecrow "Mt. Etain", Cabernet Sauvignon, Napa Valley1600
2013 Turley Winery "Bechtoldt Cinsault", Lodi650
2018 Sandhi, Pinot Noir, Santa Rita Hills700
2018 Whitcraft, Pinot Noir, "Presqu'ile Vineyards", Santa Maria Valley1100
2018 Whitcraft, Pinot Noir, Santa Barbara County900
AUSTRALIEN
2011 Yarra Yering, Cabernat Sauvignon, Victoria900

SØD VIN

TYSKLAND
Mosel
2019 Dr. Hermann "Hubertuslay", Riesling Auslese700
2019 Dr. Hermann "Goldtröpfchen" GK, Riesling Auslese750
2019 Dr. Hermann "Kranklei" Alte Reben GK, Riesling Auslese800
2005 Dr. Hermann "Treppchen" GK , Riesling Auslese995
2019 Schloss Lieser "Goldtröpfchen", Riesling Auslese750
Rheinhessen
2019 K. P. Keller, Rieslaner Auslese 37,5CL500
2019 K. P. Keller "PIUS", Beerenauslese 37,5CL650
2015 K. P. Keller "Hubacker", Riesling TBA GK, 37,5CL3500
Franken
2000 Weingut Schloss Sommerhausen, Riesling Auslese 37,5CL500
FRANKRIG
Loire
2017 Domaine Juchepie "Les Quarts de Juchepie", Coteaux du Layon 50CL500
2019 Châteaux de Passavant, Coteaux du Layon500
2014 Domaine de Bablut, Côteaux de L'Aubance550
Sauternes
2012 Castelnau de Suduiraut, 1.Cru Classé 37,5CL400
2018 Carmes de Rieussec, 1.Cru Classé650
2017 Château Rieussec, 1.Cru Classé900
2015 Château Coutet, 1.Cru Classé800
2017 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur 37,5CL1700
2015 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur4000
2015 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur 37,5CL2200
2002 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur4000
2001 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur6000
UNGARN
Tokaji
1993 Chateau Megyer "Aszu 5 Puttonyos" 50CL700
PORTUGAL
Portvin
Vintage
2009 Dow's "Quinta Bonfim"800
2004 Dow's "Quinta Bonfim"800
2003 Dow's1250
1997 Dow's1400
2016 Noble & Murat900
2007 Taylors1100
1998 Grahams "Quinta Malvedos"950
1998 Warre "Quinta Cavadinha"950
1980 Quarles Harris995
Madeira
1997 Justinos, Verdelho750
1999 Justinos, Tinta Negra Mole800
1977 Pereira d'Oliveira, Boal1500
1992 Pereira d'Oliveira, Malvazia1100
1990 Pereira d'Oliveira, Malvazia1300

DET RIGTIG GODE KØB

Disse vine sælges til nær kostpris, derfor skal man købe mindst en flaske fra det store kort, for at købe herfra.
En flaske pr. bord
2007 Taittinger "Comtes des Champagne", BdB, Brut, Reims995
2013 Agrapart "Avizoise", BdB, Extra Brut, Avize800
2006 La Fèrme de la Sansonnière "Vignes Fraçaise en Foule", Loire1750
2013 William Fèvre "Vaudésir", Chablis Grand Cru900
2013 Domaine de Montille "Corton-Charlemagne" Grand Cru1400
2007 Darviot Perrin "Les Charmes", Meursault 1.Cru1250
2019 Domaine Bernard-Bonin "Les Charmes-Dessus", Meursault 1.Cru1750
2013 Etienne Sauzet "Les Folatières", Puligny Montrachet 1.Cru1750
2013 Château de Puligny "Chevalier-Montrachet", Grand Cru3000
2019 Pierre-Yves Colin-Morey "Morgeot" Chassagne-Montrachet 1.Cru1500
2018 Frédéric Cossard "Abbaye de Morgeot", Chassagne-Montrachet 1.Cru950
2017 Sylvie Esmonin "Clos Saint-Jacques" Gevrey-Chambertin 1.Cru1200
2015 Cecile Tremblay "Chapelle-Chambertin" Grand Cru3100
2017 Domaine Ponsot "Cuvée des Alouettes", Morey-St.-Denis 1.Cru1400
2018 Rémi Jeanniard "Clos de la Roche", Morey-St.-Denis Grand Cru1250
2018 Frédéric Cossard "Les Herbues", Chambolle-Musigny 1,5L2000
2017 Anne Gros "Clos Vougeot - Le Grand Maupertui" Grand Cru1600
2018 Mongeard-Mugneret "Les Petits Monts", Vosne-Romanée 1.Cru1300
2016 Clos Frantin "Malconsorts", Vosne-Romanee 1.Cru1200
2014 Domaine Méo-Camuzet "Les Chaumes", Vosne-Romanée 1.Cru1400
2018 Maxime Cheurlin Noëllat "Les Leuvrieres", Pommard750
2006 Matthieu Barret, Cornas800
1996 Aldo Conterno "Granbussia" Riserva, Barolo2750
1993 Dunn Vineyards, Petit Sirah, Napa Valley2000
2013 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur, Sauternes2500
2001 Château d'Yquem, 1.Cru Classé Supérieur, Sauternes 37,5CL3000
1899 Pereira d'Oliveira "Terrantez", Madeira12000